poniedziałek, 26 lutego 2024

 


    Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Nauka zajmująca się tymi fascynującymi  zwierzętami to Paleontologia. Nauka z pogranicza biologii i geologii.  Zajmuje się organizmami kopalnymi, wyprowadza na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości. Naukowiec działający w jej obrębie to Paleontolog , który zajmuje się badaniem skamieniałości. Odnajduje szczątki roślin oraz zwierząt żyjących wiele lat przed nami, a także ich tropy czy odciski. Jego praca dzieli się na tę w terenie i laboratorium. Na wykopaliskach paleontolog szuka pozostałości po dawnych zwierzętach czy roślinach.

Dinozaury pojawiły się w triasie, około 237 milionów lat temu. Stanowiły dominującą grupę kręgowców lądowych od początku jury (około 201 milionów lat temu) przez 135 milionów lat, do końca kredy (66 milionów lat temu), kiedy wymieranie kredowe (wyznaczające granicę kreda-trzeciorzęd i koniec mezozoiku) doprowadziło do zniknięcia większości linii. Zapis kopalny wskazuje, że w jurze ptaki wyewoluowały z dinozaurów zaliczanych do teropodów, wobec czego przez literaturę przedmiotu wydaną w XXI wieku uznawane są za grupę dinozaurów. Przeżywając katastrofę sprzed 66 milionów lat, dzięki swym potomkom stały się kontynuatorami linii dinozaurów po czasy współczesne. Dinozaury to z taksonomicznego, morfologicznego i ekologicznego punktu widzenia zróżnicowana grupa zwierząt.

Odkąd naukowcy zaczęli badać i opisywać pierwsze skamieliny  dinozaurów w pierwszej połowie XIX wieku, zmontowane szkielety  dinozaurów stały się głównymi atrakcjami muzeów wielu krajów oraz  stały się częścią kultury. Wielkie rozmiary niektórych grup, jak również niekiedy przerażająca i fantastyczna natura, zapewniły tym stworzeniom regularną obecność w bestsellerach książkowych i filmowych, jak Zaginiony świat Arthura Conan Doyle'a czy Park Jurajski Michaela Crichtona. Trwały entuzjazm opinii publicznej dla tych zwierząt doprowadził do znacznego wsparcia finansowego dla poświęconej im dziedziny nauki. Media regularnie donoszą o nowych odkryciach.

    Kto by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, gdzie prym wiodły dinozaury? Zobaczyć jak to było, kiedy ziemia była zieloną puszczą zamieszkałą przez ciekawe okazy? Zapraszamy was drodzy czytelnicy do wirtualnych spacerów po muzeach z dinozaurami

https://muzeumewolucji.pl/?p=967




Dla chętnych  mamy puzzle 

puzzle online 1  puzzle online 2

                                                    oraz kolorowanki do wydruku

Kolorowanki/dinozaury 

Na yt można obejrzeć ciekawe filmy 

PrehiStory /Wędrówki z dinozaurami

Atlas

Zapraszamy Was również do przeczytania ciekawych bajek o dinozaurach online

Bajki o dinozaurach

Do wypożyczenia w naszej skarbnicy wiedzy😊następujące pozycje👌






Serdecznie zapraszamy!

W materiale wykorzystano informacje źródłowe: Wikipedia/Muzeum Ewolucji

                                                                                                                                           Opracowała K.R





Blog czytelniczy SP nr 12 . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates