poniedziałek, 22 lutego 2021

 


Przygotowałyśmy dla Was mały poradnik - jak napisać recenzję książki. Jest on przydatny, jeśli chcecie sobie przypomnieć jak jest zbudowana recenzja. Możecie go wykorzystać do pisania recenzji, które wysyłacie nam do zamieszczenia na blogu. Ściągawkę możecie sobie również wydrukować i wykorzystać jako dodatkowy materiał edukacyjny. Pobrać możecie ją tu: Recenzja książki - poradnik. Dodatkowo wspomnijmy jeszcze o kilku ważnych elementach pisania dobrej recenzji:

Co warto wziąć pod uwagę przy ocenianiu książki (czyli w akapicie 3)? Np. takie aspekty:

- czy akcja była wartka, czy może fabuła przeciągała się?

- na czym skupiał się autor, pisząc książkę? (czy w książce pojawiają się np. bogate opisy przyrody? czy autor skupił się raczej na budowaniu charakteru postaci? a może przede wszystkim skupił się na głównym wątku albo kilku wydarzeniach?)

- jakim językiem i w jakiej formie jest pisana książka - czy jest to prosty do zrozumienia język współczesny, czy może trudny w odbiorze dramat z okresu romantyzmu?

- czy zgadzasz się z zachowaniem głównego bohatera? czy uważasz, że wydarzenia, które dzieją się w książce miały wpływ na jego zachowanie? czy charakter postaci zmienił się pod wpływem wydarzeń opisanych w książce?

- czy w książce pojawiają się jakieś rzeczywiste postaci i wydarzenia historyczne?

- czy książka doczekała się ekranizacji a jeśli nie to czy uważasz, że powinien powstać na jej podstawie film/serial?

- czy sięgnąłbyś po inne książki tego autora? a może jakieś już wcześniej czytałeś?

- czy uważasz, że książka dobrze reprezentuje swój gatunek literacki, a może znasz inne książki o podobnej tematyce, z którymi Ci się ona kojarzy?

- czy książka i wydarzenia w niej przedstawione powodują jakieś przemyślenia, np. zachęcają do odwiedzenia jakiegoś miejsca albo pozwalają docenić jakieś aspekty Twojego obecnego życia? (np. poczucie wolności, dbania o przyjaźnie, doceniania tego co się ma)

Nie wszystkie te aspekty trzeba uwzględniać w jednej recenzji. Warto skupić się na kilku punktach, które postanowisz ocenić - najlepiej tych, które najbardziej zapadły Ci w pamięć i wywarły na Tobie największe wrażenie. Pamiętaj, że Twoja opinia o książce powinna być tym najbardziej rozbudowanym akapitem pracy.

Jakie błędy najczęściej popełnia się przy pisaniu recenzji?

- wplata się zbyt długie streszczenie książki, przez co ocena i opinia recenzenta "gubią się" w pracy,

- recenzent nie rozumie o czym była książka (np. jeśli piszemy recenzję baśni lub książki fantasy, a wydarzenia traktujemy jako rzeczywiste a nie fantastyczne),

- skupianie się w recenzji na wątkach pobocznych a ignorowanie głównej fabuły,

- zbyt szybkie wyjawianie swojej opinii o książce - warto najpierw wspomnieć kto ją napisał i czemu po nią sięgnęliśmy oraz o czym jest i w jakich czasach się dzieje akcja,

- zbyt entuzjastyczne ocenianie książki - nawet jeśli książka była najlepszą jaką czytałeś/łaś w życiu to warto wymienić choć jedną krytyczną cechę,

- zbyt krytyczne ocenianie książki - podobnie jak powyżej - nawet najnudniejsza, najgorsza książka może mieć jakąś pozytywną cechę i warto o niej wspomnieć,

- błędy językowe i stylistyczne - nawet najlepsza recenzja wypadnie blado, jeśli recenzent nie stosuje zasad ortografii i interpunkcji, a zdania nie mają sensu.


Oprac. MG

Blog czytelniczy SP nr 12 . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates