środa, 1 kwietnia 2020

Dziś 1 kwietnia - Prima Aprilis, ale nie tylko. Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Ptaków.
Obserwacja ptaków może być ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Nie musisz wcale wychodzić z domu, żeby z bliska podglądać życie naszych skrzydlatych braci!
W wielu miejscach w Polsce i na świecie przy gniazdach zainstalowane są kamery, umożliwiające obserwację ptaków na żywo.

BOCIANY
Zaczęła się już wiosna, a wraz z nią przylatują do Polski bociany. Podróż tego ptaka z Afryki (gdzie zimuje) do naszego kraju trwa około 49 dni. Bociany często wracają do swoich gniazd. Naprawiają je, wplatają nowe gałązki, wnętrze wyściełają świeżą trawą i czekają na partnera. Bocianie gniazdo może mieć około 2 m średnicy i 1,5 m wysokości. Waży nawet ponad 300 kg. Bociany na kamerze można obserwować między innymi w Przygodzicach (woj. wielkopolskie):
Na stronie znajduje się także forum, w którym opisywane są przygody ptaków. Para Przygoda i Dziedzic od wielu lat wspólnie wychowuje kolejne pisklęta. Bociany w Przygodzicach są w tym roku od 20 marca.

SOKOŁY
Sokoły to ptaki raczej samotnicze. Cały rok przebywają w okolicach swojego terenu lęgowego. Mimo, że nazywane są "wędrownymi", to dalsze podróże odbywają tylko młode ptaki. Są to zwierzęta drapieżne, polujące na małą zwierzynę (głównie mniejsze ptaki). Ich szybkość lotu może wynosić nawet 400 km/h. W Polsce gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną.
Można je obserwować na stronie https://www.orlen.pl/sokoly (kamera przy budce lęgowej na terenie zakładu PKN Orlen w Płocku (woj. mazowieckie) ). Kamera znajduje się także w gnieździe na terenie zakładów Lotos w Gdańsku (woj. pomorskie): https://www.kierunekbaltyk.pl/50/sokoly_live. Polecamy także stronę http://webcam.peregrinus.pl/pl/, gdzie można odnaleźć mapę z lokalizacją kamer przy gniazdach sokołów oraz podgląd na nie.

ORŁY
Orzeł bielik to ptak drapieżny, żywiący się rybami, mniejszymi ptakami i ssakami oraz padliną. Jego rozpiętość skrzydeł może wynosić ponad 2 m. Dziennie dorosły ptak może pokonywać nawet 124 km, głównie w celu znajdowania pożywienia, partnera do rozrodu lub ochrony terytorium. Większość bielików wybiera osiadły tryb życia, niektóre jednak (głównie młode ptaki) podejmują dalsze wędrówki - przede wszystkim w poszukiwaniu pożywienia. Zimą bieliki często formują się w stada, zazwyczaj do 10 osobników. Gniazda zakładają w koronach dużych drzew. W Polsce orzeł bielik jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Dodatkowo biały orzeł jest naszym symbolem narodowym - znajduje się w godle Polski.
Bieliki można obserwować pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=-aSdIz1PUwQ. Wideo pochodzi z gniazda w Durbe na Łotwie.

PUCHACZ
Puchacz to gatunek sowy. Jest to gatunek w Polsce chroniony. Jest aktywny o zmierzchu, o świcie i w nocy. W ciągu dnia przesiaduje na skałach lub grubych gałęziach w koronach wysokich drzew. Prowadzi osiadły tryb życia, jedynie mniejsze ptaki podróżują, poszukując swojego terytorium. Sowy są ptakami bardzo płochliwymi. Żywią się mniejszymi od siebie ptakami i ssakami oraz owadami. Ich rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 180 cm. Ciekawostką jest fakt, że potrafią obrócić głowę o 270 stopni! Można je obserwować na stronie http://uhu.webcam.pixtura.de/ (lokalizacja kamery w Eifel, Niemcy).

Z pozdrowieniami,
Nauczyciele bibliotekarze

Blog czytelniczy SP nr 12 . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates